Şarkikaraağaç Gündem
ANASAYFA HABER ARŞİVİ RESİMLER VİDEOLAR Ş.KARAAĞAÇ BİLGİ KASABA-KÖYLER SOSYAL KÖŞE İLETİŞİM

UFACIKLAR PETROL

 

BP PETROL
Başer Karşısı
Şarkikaraağaç
 
 AKARYAKIT-OTOGAZ
MADENİ YAĞLAR
 MARKET
ARAÇ YIKAMA
Şarkikaraağaç'ta 3 Köy otlak yüzünden birbirine düştü

Şarkikaraağaç'ta 3 Köy otlak yüzünden birbirine düştü

Tarih 19 May?s 2012, 18:10 Editör Yönetim

Şarkikaraağaç'ta 3 Köy otlak yüzünden birbirine düştü

Şarkikaraağaç Salur,Yenicekale ve Ördekçi Köylüleri koyun otlattıkları Göllü yaylası için mahkemelik oldular Yenicekale Muhtarı Hikmet Güzel in aktardığı bilgilere göre Otlağın Yenicekale ve Ördekçi köyünün ortak merası olduğunu Salur Köyünden 30 sürünün gelip burayı işgal ettiğini belirtirken, Salur Köyü Muhtarı Talip Yıldız ın aktardığı bilgilere göre ise otlağın salur köyü  tüzel kişiliğine ait olduğunu belirtiyor.
 
Otlak davasıyla ilgili iki tarafında aktardığı iddialar ise şöyle:
 
Salur Köyü Muhtarı Talip Yıldız ın aktardığı bilgilere göre;
 
Gollü Yaylası çevrede içme ve kullanma suyu olan tek yer. Burada otlayan 30'daıı fazla davar sürüsünün su ihtiyacı buradan karşılanıyor. Yaylaya çıkan aileler de içme ve kullanma suyunu buradan temin ediyor. Ancak son zamanlarda Çobanların ve sürülerin üzerine uzun namlulu silahlarla ateş edildiği, 400 den  fazla davarın zehirlenerek telef edildiği öne sürülüyor.
 
 Salur Köyü "nün içme ve sulama suyu olan tek yaylası Gollü Yaylası'dır. Burada 30'dan fazla çoban yıllardan beri davarlarını bu yaylada otlatır ve sular. Yaylada çadır kuran çoban ve aileler hem içme suyunu buradan sağlar, aynı zamanda davarlarda bu sudan sulanır. Son yıllarda bazı kişiler bu yaylayı sahiplenmekte, yaylada otlayan davarlar ile çobanların üzerine otomatik silahlarla ateş açmakta ve yaylayı terk etmeleri için tehdit etmektedirler. Çevrede başka su olmadığı için sürü sahipleri ve çobanlar birlik içinde hareket ederek yaylayı terk etmemek konusunda birlikte hareket etme kararı aldılar. Gollü Yaylası köyümüzün tüzel kişiliği altındadır ve kimsenin malı değildir.
 
Çobanlar ve sürü sahipleri birlikte hareket etme kararı alınca bu seferde davarlarımız ve köpeklerimiz zehirlendi. Bu kişiler taşların üzerine tuzla karışık zehir dökerek 400 den fazla koyunumuzu zehirlediler. Zehirli etlerle de köpeklerimizi zehirlediler. Durumu İlçe Kaymakamlığına ve İlçe Jandarma komutanlığına bildirdik ama şimdiye kadar gerekli önlemler alınmadı. canımız ve malımız tehlikede. Bir anlam veremiyoruz. Uzun menzilli otomatik silahlan bunlar nereden buluyorlar. Önce bunu öğrenmek istiyoruz. Ormanları keserek kamyonlarla Eğirdir'e taşıyor, sonra da kepçe tutup kestikleri ağaçların köklerini söküyorlar. Daha sonra da bu arazilerde tarım yapıyorlar. Bu konuların incelenerek önlem alınmasını isliyoruz.
 
Salurlu Sürü sahipleri ve çobanlar sorunlarını şöyle sıraladılar:
 
Göllü Yaylası köyümüzün ortak malıdır. Yaylada çadır kuran çoban ve sürü sahiplerini tehdit ederek, korkutarak kovmaya çalışıyorlar. davarlarımızın, köpeklerimizin zehirlendiği Jandarma Karakol tutanaklarında mevcut. İlçe Veterinerliğinde de gerekli raporlar mevcut. Çobanlarımızın ve koyunlarımızın üzerine uzun namlulu silahlarla ateş ediliyor. Herkes yaylaya çıkmaya korkuyor. Biz istesek onu vururuz, ama bunun sonu nereye varır.  Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Zor günler yaşıyoruz. diyorlar
 
Yenicekale Muhtarı Hikmet Güzel ise;
 
Yıllardır kullanmakta olduğumuz Göllü Yaylası Ördekçi ve Yenicekale köyleri ortak kullanım alanıydı ve yıllardır da bu iki köy kullanıyordu. Ama geçtiğimiz Cuma günü 35 çadır ile Salur köyünün koyun sürüleri kullanım hakkını ihlal etti.” Bize ve Ördekçi köyüne ait olan Göllü yaylasını işgal etti. Mahkeme süreci devam eden yayla kullanım haklarının kendilerinde ait olduğunu gösteren kroki ile açıklama yapan Güzel; yıllardır kendi köylerinin ve Ördekçi Köyünün Kullanım alanında olan yaylanın bu yıl böyle bi girişim yapan Salur Köyü sakinlerinin bu tavırlarına bir anlam veremediklerini ve mahkeme sürecinin devam ederken bu tür bir hareket yapılmasının uygun olmadığını söyledi. Ayrıca; Göllü yaylasında evi ve tarlası olan vatandaşların açmış olduğu davaya Yenicekale ve Ördekçi köyleri müdahil davacı katıldıklarını ve sınır itilafının bu şekilde başladığını söylediler.
 
Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri ise Göllü yaylasının belirli kısımlarında zehir olduğu ve bu zehirden 60 adet koyunun zehirlendiği ve 60 adet koyundan da 2 sinin telef olduğu belirtip bununla ilgili incelemeler sürmektedir dediler

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Genel Haberler

BAŞBAKAN

BAŞBAKAN GENEL BAŞKAN VE BAŞBAKAN “DAVUTOĞLU”

MEVLÜT ÖZDEMİR; "ERDOĞAN" DEDİ

MEVLÜT ÖZDEMİR; Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili görüşlerini belirtmek adına sitemize demeç veren Mevlüt Özdemir, ülke menfaat...

TAKVİM SAATHABER ARA


Gelişmiş Arama

GÜNLÜK FALINIZSite Sayacı